Navigace

Aktuality

Stránka

Informační čtvrtletník Podzvičinský drak- první vydání!

Informační čtvrtletník Podzvičinský drak- první vydání!Začátkem ledna tohoto roku vyšel informační čtvrtletník s názvem Podzvičinský drak a to v elektronické podobě. Důvodem, proč se Sdružení rozhodlo vydávat tento čtvrtletník, je snaha objektivně informovat čtenáře o dění nejen v samotném sdružení, ale i v celé oblasti Podzvičinsko.

26. 1. 2011 Zobrazit více

Premiéra obecně prospěšné společnosti Revitalizace KUKS na Regiontour v Brně

Premiéra obecně prospěšné společnosti Revitalizace KUKS na Regiontour v BrněNa dvacátém ročníku veletrhu cestovního ruchu Regiontour v Brně tentokrát nechyběla ani společnost Revitalizace KUKS o.p.s. založená v roce 2009 Královéhradeckým krajem a obcí Kuks.

11. 1. 2011 Zobrazit více

ZKUS KUKS - představujeme Vám nový leták o Kuksu

ZKUS KUKS - představujeme Vám nový leták o KuksuV příloze si prohlédněte nový leták o Kuksu ZKUS KUKS od akademického malíře a grafika pana Pavla Hracha.

22. 12. 2010 Zobrazit více

KUKS a KUPKA v Arcibiskupském paláci

KUKS a KUPKA v Arcibiskupském paláciArcibiskup pražský a primas český Dominik Duka OP zahájí tradici adventních setkání v Arcibiskupském paláci. Během prvního z nich, které se uskuteční v úterý 30. listopadu 2010, představí přítomným hostům kraj, odkud pochází.

25. 11. 2010 Zobrazit více

Prezentace projektu Kuks - Granátové jablko v Muzeu východních Čech v Hradci Králové

Za účasti zástupců odborné i laické veřejnosti se ve čtvrtek 11. listopadu 2010 v přednáškovém sále Muzea východních Čech v Hradci Králové konala konference na téma: Projekt Kuks – Granátové jablko v prostředí Integrovaného operačního programu.

12. 11. 2010 Zobrazit více

NA ROVINU!

Vysvětlení k nepravdivým informacím ohledně připravovaných projektů v obci Kuks, které se objevily v souvislosti s demonstrací na Kuksu, na Facebooku a v některých médiích.

8. 10. 2010 Zobrazit více

Tvořit je náročnější, než bořit.

Každý, kdo se někdy pokusil zlepšit věci kolem sebe, ví, že tvořit, je náročnější, než bořit, těžší než klást překážky a tvrdit, že nejlepší je nechat vše při starém. Takové úsilí stojí mnoho času, energie i finančních prostředků. Přesto, anebo právě proto, stojí za to.

8. 10. 2010 Zobrazit více

Výstava Braun na KUKSU v Hradci Králové končí

Výstava Braun na KUKSU v Hradci Králové končíVýstava bude ve foyer Krajského úřadu v Hradci Králové k vidění už jen do středy 22.9.2010. Nečekaně si ji totiž vyžádal ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg a bude zpřístupněna veřejnosti v Den české státnosti 28. září v zahradách Černínského paláce na Hradčanském náměstí v Praze.

17. 9. 2010 Zobrazit více

M. B. Braun versus Prďola

Genius loci – duch místa a krajiny, to je důvod, proč se na nějaké místo vracíme, proč je i po letech chceme znovu vyhledat. Jak je to na Kuksu? Je skutečně jeho největším magnetem Hostinec U Prďoly, místní lokál jako vystřižený z dob reálného socialismu?
Skupina převážně mladých lidí organizovaných na sociální síti Facebook hlasitě přiznává, že se do těchto míst vrací zejména kvůli atmosféře Hostince u Prďoly. Podle iniciátorů nedělní demonstrace – či „oslavy Prďoly“ - je jich už víc než 1 600. Jenže návštěvníků, kterých ročně přijede na Kuks ze zcela jiného důvodu tedy za barokem a géniem českého barokního sochařství Matyášem Bernardem Braunem – je kolem 60 000. Mnozí zahraniční návštěvníci jsou zaskočeni a upřímně zděšeni, že v lokalitě s tak jedinečným evropským kulturním dědictvím není, až na výjimky, kde se ubytovat a kde se normálně najíst. O toaletách na úrovni 21. století nemluvě. Ani tuzemské rodiny s dětmi a školní výpravy ale nestojí o „půvab“, který nabízí oprýskaný skanzen začouzeného normalizačního hostince se svérázným hostinským. Během letošního festivalu Theatrum Kuks řada hostů raději zamířila do blízkého okolí nebo do Dvora Králové nad Labem.
 
Mladým lidem na Facebooku vadí, že by Kuks měl přijít o hospodu. Hostinec je však jen částí budovy - národní kulturní památky, která je dnes v dezolátním stavu. Na její opravu obec
s limitovaným rozpočtem (3 miliony korun ročně) a s úvěry, které splácí za výstavbu kanalizace, plynu a vodovodu, nemá a mít nebude příštích 10 - 15 let. Většina členů obecního zastupitelstva vidí v projektech s podporou evropských peněz jedinou reálnou šanci na záchranu nejen této památky, ale na obnovu celé obce. Proto zastupitelé v loňském roce rozhodli o tom, že vloží budovu hostince (a také další budovu) jako svůj podíl do společnosti Revitalizace KUKS o.p.s.
 
Projekt počítá s proměnou objektu v multifunkční zařízení s promítacím a přednáškovým sálem, s nabídkou nejrůznějších celoročních aktivit pro turisty i místní. Součástí bude i určitý prostor pro občerstvení a na jeho provozovateli bude, aby mu vtiskl příjemnou atmosféru. V žádném případě se však nejedná o fastfood, jak zkresleně informují média. Do výběrového řízení na provoz zařízení se samozřejmě může přihlásit kdokoli, i současný pan hostinský. Naší společnosti však nepřísluší – a ze zákona to ani není možné – aby jakkoli zvýhodňovala aktivity jednoho podnikatele.
 
Výmluvný argument, proč je třeba naléhavě opravit chátrající objekt z časů hraběte Šporka, je všem přímo na očích. Sousední lázeňský dům čp. 58 (rovněž národní kulturní památka), z něhož dnes zbyla jen ruina. I v tomto případě už ale existuje naděje na záchranu. Pokud se podaří získat evropské dotace, mohly by oba nově zrekonstruované domy sloužit místním obyvatelům i návštěvníkům Kuksu nejpozději do tří let.
 
Společnost Revitalizace KUKS o.p.s. představila své úmysly nejen kukským zastupitelům, ale především místním občanům. Naše plánované projekty jsou veřejně přístupné na webových stránkách a rádi zodpovíme prostřednictvím e-mailu či telefonicky jakékoli dotazy. V blízké budoucnosti chceme uskutečnit setkání s místními chalupáři, kteří také významně přispívají k oživení obce. Nemáme co skrývat, jsme připraveni stále znovu vysvětlovat, že tato možnost, jak získat finanční prostředky na obnovu života a infrastruktury, je zcela výjimečná a nebude se už opakovat. Vždyť podobných obcí jako je Kuks, je jen v našem kraji 448. A kolika z nich se podaří dosáhnout na takové finanční prostředky?
 
Při vší úctě k českým pivním štamgastům, pro které je lokál U Prďoly srdeční záležitostí - tím skutečným důvodem k návštěvě Kuksu jsou už 300 let baroko a sochy M. B. Brauna. Všechny naše vize a projekty ve spolupráci s obcí Kuks, Královéhradeckým krajem a dalšími partnery vznikly z respektu k těmto nezpochybnitelným a trvalým hodnotám.  
 
Jiří Skalický
Revitalizace KUKS o.p.s.
 
 
 

15. 9. 2010 Zobrazit méně

Výstava Matyáš Bernard Braun na Kuksu celé září v Hradci Králové!

Výstava Matyáš Bernard Braun na Kuksu celé září v Hradci Králové!"Fotograf nesmí zapomenout na to, že světlo se neustále proměňuje a musí pracovat rychle a soustředěně. Ukázalo se, že během dne Braunovy sochy tiše spí. To pravé drama se začne odehrávat na začátku a ke konci dne. V ten čas, za ticha a osamění jsem nejvíce vnímal genialitu záměru hraběte a mistrovství sochaře, kteří společně vytvořili metafyzickou kvalitu, která přetrvala staletí", říká fotograf této výstavy Jan Bartoš.

27. 8. 2010 Zobrazit více

Stránka